Multifokální brýle

Proč  jsou pro mě multifokální brýle skvělé?

  • Ostré vidění na všechny vzdálenosti s multifokálními brýlemi
  • Odpadá nutnost výměny brýlí na čtení, do dálky na počítač a v některých případech i zvlášť na televizi.
  • Přináší vyšší pracovní výkon, nižší chybovost a především odpočatější zrak.
  • Nabízí svobodný pohled podobně, jak jsme byli zvyklí dříve.

Sami porovnejte:

Demonstrace multifokální brýle

Vlevo: vidění přes brýle na čtení; vpravo: vidění na všechny vzdálenosti přes multifokální brýle 


Pro koho jsou vhodné?

Ocení je každý, kdo již má nebo začíná mít tzv. presbyopické potíže:

  • rozostřené vidění do blízka
  • nutnost oddalování textu („krátké ruce“)
  • delší zaostření při změně pohledu
  • pálení, řezání a zarudnutí očí

Přibližně vychází, že se dostáváme do tzv. presbyopického věku okolo 38 roku života. V některých případech jsou však multifokální brýlové čočky vhodné i pro mladší klienty.

Přijďte si vyzkoušet jak pohodlně uvidíte s multifokálními brýlemi!

Na typu multifokálních skel záleží

Multifokální brýle - porovnání vidění při chůzi na schodech

Vlevo: deformace schodů se zcela základním typem multifokálního skla ; vpravo: minimální zkreslení obrazu s multifokálními skly VARILUX S series

Multifokální brýle - porovnání vidění při pohledu na tablet

Vlevo: zcela zkreslení vidění se základním typem multifokálního skla ; vpravo: zkreslení obrazu s mírně optimalizovaným typem multifokálního skla

Multifokální brýle - porovnání vidění při pohledu na tablet

Vlevo: mírná deformace obrazu s kvalitními multifokálními skly ; vpravo: žádné zkreslení obrazu s multifokálními skly VARILUX S Series

Jak multifokální brýle fungují?

Princip pohledu skrz multifokální brýle je velmi jednoduchý a kopíruje naše dosavadní ergonomické návyky. Při pohledu přímo vpřed (při chůzi, řízení) se díváme skrz zónu určenou pro ostré vidění do dálky. Pokud pohled skloníme lehce dolů, podobně jako když se díváme do monitoru počítače, protíná naše vidění tzv. zónu pro střední vzdálenost. Střední vzdáleností se myslí vidění v intervalu 60cm – 2m, což nám umožňuje práci na počítač, zároveň komunikaci s lidmi, orientaci v místnosti a mnoho dalších činností. Při čtení jsme pak zvyklí výrazněji sklánět pohled, proto je čtecí zóna umístěna ve sklech nejníže. Pokud jsou očním odborníkem zvoleny vhodné multifokální brýlové čočky, je adaptace na vyhledání pohledové zóny velmi jednoduchá a rychlá.

Demonstrace multifokální brýle

Vrchní část slouží pro vidění do dálky, oblast níže pro vidění na tzv. střední vzdálenost (monitor počítače, činnosti na vzdálenost natažené ruky) spodní číst pro čtení na blízko.

MULTIFOKÁLNÍ BRÝLE

Časté dotazy:

Zvyknu si na multifokální brýle? Slyšel jsem, že si známý nezvyknul!

Ano, v některých případech může dojít k tomu, že si někteří nositelé multifokálních brýlí nezvyknou na novou realitu vidění. Často však tato situace bývá způsobena nevhodným poradenstvím ze strany očního odborníka či některým krokem ve výrobě multifokálních brýlí. V případě, že jsou zvoleny optimální skla a brýle bezchybně zhotoveny, registrujeme v posledních letech zcela výjimečné případy odmítnutí.

Jak dlouho si budu zvykat?

U multifokálních brýlí vidíte ostře do dálky a na další vzdálenosti většinou ihned. Ke změně dochází především ve stranách zorného pole. Na tyto změny ve vnímání nové reality si zvyká většina zákazníků do 2-3 týdnů. Zvýšené patrnosti je vhodné dát především při chlzi na schodech, našlapování na obrubdíky a řízení automobilu. Často nám zákazníci sdělují, že po návykové době nad viděním nemusí nijak přemýšlet, jde to samo! Garance výměny – miluj nebo…

Mohou být multifokální brýle ve sportovních nebo slunečních rámech?

Ano, v posledních letech se nabídka pro sportovní a sluneční rámy výrazně rozšířila. Multifokální brýlové čočky mohou mít různé zabarvení, často zcela dle původně vybraných slunečních brýlí. Nabízejí se v několika variantách samozabarvování, do přírody, na řízení, běžné užívání, atd.


Proč je tolik variant multifokálních skel?

Množství variant pomáhá vybrat nejvhodnější skla podle účelu použití a typu zákazníka. Zcela jinou variantu ocení klient, který teprve začíná s řešením zrakových obtíží a klient, který nosí brýle již několik let. Vhodná volba dále závisí na výši oční vady, ergonomii vidění zákazníka při práci a volnočasových aktivitách, parametrům vybrané brýlové obruby, atd.

Je důležitý výrobce multifokálních skel?

Ano, pro zajištění rychlého návyku a pohodlného vidění je dobré sledovat, kdo Vaše multifokální skla vyrábí. Na světě jsou 4 významné optické společnosti, které se především odlišují v množství inovací. Patří mezi ně německé společnosti Zeiss a Rodenstock, japonská firma Hoya a francouzská společnost Essilor, které již před více než 50-ti lety začala jako vůbec první vyrábět multifokální brýlové čočky. Právě posledně zmíněná společnost přichází s největším počtem pokrokových řešení, které posunují multifokální čočky stále dopředu, tak, aby byly vhodné pro všechny, kterí ocení jejich významný přínos.


Novinka v multifokálních sklech - VARILUX X-series Novinka v multifokálních brýlích VARILUX

Multifokální brýle v Očním Centru Visual lze zakoupit i formou poukazů jako Benefit PLUS, SODEXO FLEXIPASS CARD, SODEXO VITAL PASS, SODEXO FLEXI PASS, SODEXO DÁRKOVÝ PASS, ISIC STUDENT CARD, ISIC TEACHER CARD, ISIC YOUTH TRAVEL CARD a CADHOC UNIŠEK.